DUYURU

Açıklamalar

EYT, SOSYAL GÜVENLİK KURUMU PERSONELİNİ MAĞDUR ETMESİN

SAVDES-SEN olarak, fiiliyatta ağır iş yükü olan ve EYT nedeniyle yoğun bir çalışma içerisine giren, Sosyal Güvenlik Kurumu personelinin, tazminat, ikramiye ve fazla çalışma ücretlerinin artırılması konusunda yoğun bir çaba gösterilmiş, Cumhurbaşkanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığına yazılı başvurularda bulunulmuş, konu kurum, TBMM ve siyasi parti ziyaretlerinde gündeme getirilmişti.

Bu kapsamda, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü ile Taşra Teşkilatında görevli devlet memurlarının 2023 yılı fazla çalışma saat ücretinin, 01 Ocak-30 Haziran 2023 tarihleri arasında 5 katı (27 TL)olarak uygulanmasına dair, “ 6653 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı”10 Ocak 2023 tarih ve 32069 sayılı Resmî Gazetede yayımlanmıştır.

Ancak, saat başı sadece 5,40 TL artış sağlayan bu uygulama, memur arkadaşlarımızın yol ve akşam yemeği maliyetini karşılamaktan oldukça uzak kalmış, Sosyal Güvenlik Kurumu personelinin mali haklarına yönelik nimet külfet dengesizliğini ortadan kaldırmamıştır. Bu nedenle de konu hakkında yeni bir düzenleme yapılması şart olmuştur. Bu kapsamda önemli bir fırsat olarak ortaya çıkan vemevcutta çalışmaları devam eden EYT Kanun Teklifine;

* “Sosyal Güvenlik Hizmetleri Uzmanı” kadrosu ihdası,

* “Sosyal Güvenlik Tazminatı” ve“İkramiye” verilmesi,

* “Fazla Çalışma Ücretinin”piyasa koşullarına göre yeniden düzenlenmesi, ile ilgili maddeler eklenmek suretiyle iş yükü oldukça artan ve artacak olan Sosyal Güvenlik Kurumu personelinin mali haklarının iyileştirilmesi gerekmektedir. EYT kapsamına giren çalışan sayılarına bakıldığında, bu düzenlemelerin zorunlu ve insancıl talepler olduğu görülmektedir. SAVDES-SEN olarak, bu teklifimiz ile ilgili;Cumhurbaşkanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığına tekrar yazılı başvurularda bulunulmuş, kurumlar, siyasi partiler ve milletvekilleri ile koordinasyon başlatılmıştır. Fırsat varken, Sosyal Güvenlik Kurumu personelinin mali haklarına yönelik EYT Kanununda bir düzenleme yapılmasını hükümetimizden bekliyor, EYT bir kısım çalışanı mutlu ederken, Sosyal Güvenlik Kurumu Personelini mağdur etmesin diyor, bu amaçla var gücümüzle mücadeleye devam edeceğimizi beyan ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

SAVDES-SEN GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

© 25.01.2023

 

Stil Değiştirici

12 Adet Tanımlanmış Renk Kaplama Üst Çubuk Rengi