DUYURU

Açıklamalar

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI VE TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDE GÖREVLİ DEVLET MEMURLARININ LOJMAN KULLANIM ORANLARI ARTIRILDI.

Millî Savunma Bakanlığı yetkili sendikası SAVDES-SEN olarak, üyelerimizin mali ve sosyal haklarının iyileştirilmesi kapsamında yürüttüğümüz çalışmalarda bir mesafe daha kat edilmiştir.

Pandemi sonrasında, dünyada ve ülkemizde yaşanan ekonomik şartlar ve enflasyonist ortam çerçevesinde, konut ve kira fiyatlarında fahiş artışlar olmuş, Millî Savunma Bakanlığı yetkili sendikası SAVDES-SEN olarak bazı çözümler ortaya konulmuştur.

Bunlardan birincisi; 1994-2005 yılları arasında 375 sayılı KHK kapsamında ödenen “Lojman Tazminatının” lojmanda oturmayan tüm personele yeniden ödenmesidir. Buna yönelik talebimiz ve çalışmalarımız halen devam etmektedir.

Diğer teklif ise, elinde lojman bulunan Millî Savunma Bakanlığı tarafından “MSB Lojman Yönergesinde” belirtilen kullanım oranlarının artırılması idi. Özellikle, sendikal mücadele öncesinde uzman erbaşlarla birlikte %5 olan kullanım oranının, bu sendikal mücadelemiz sürecinde %15’e çıkarılması (yaklaşık 3250 olan tahsis edilecek lojman sayısı 9.750’ye yükseltilmiştir.), bu talebimizi güçlendirmiştir.

Bu kapsamda, en son yetkili sendika olarak katıldığımız ve01 Haziran 2022 tarihinde yapılanMillî Savunma Bakanlığı Kurum İdari Kurulu Toplantısında alınan karar çerçevesinde MSB Lojman Yönergesinde” değişiklik yapılarak, lojman kullanım oranı %15’ten %20’ye yükseltilmiş, Devlet memurlarına tahsis edilebilecek lojman sayısı 3.250 daire daha artarak yaklaşık 13.000 daireye çıkmıştır.

15 Mayıs 2022 tarihi itibariyle, Millî Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarında toplam 21.447 Devlet memurunun görev yaptığı ve önceki duruma göre lojman tahsis oranının 4 kat arttığı dikkate alındığında, artışın Devlet memurlarına ciddi katkısının olacağı değerlendirilmektedir.

Bununla birlikte, lojman kullanım oranlarının uzman erbaşlardan ayrılması konusundaki ısrarımız ve çalışmalarımız devam etmektedir.

İşte yetki, işte sendika, işte sonuç diyoruz. Etkisiz ve yetkisiz sendikaların her zaman olduğu gibi bu konuyu da sahipleneceğini biliyoruz, ama hiç şaşırmıyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

SAVDES-SEN GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

© 06.02.2023

 

Stil Değiştirici

12 Adet Tanımlanmış Renk Kaplama Üst Çubuk Rengi