DUYURU

Açıklamalar

KAMUDA SÖZLEŞMELİ PERSONEL SORUNU ŞARTSIZ ÇÖZÜLMELİDİR.

Millî Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Harita Genel Müdürlüğü yetkili sendikası, emeğin ve onur mücadelesinin adı,yeni nesil sendikacılığın öncüsüSAVDES-SEN olarak, her ziyarette, her toplantıda, her basın açıklamasında, her mitingde, kısacasıher fırsatta; “Sözleşmeli personel uygulamasını adil bulmadığımızı,kamuda istihdam şekline dönüştürülen sözleşmeli personel uygulamasına Anayasa’mızın 10 ve 49’uncu maddelerindeki “eşitlik ve çalışma barışı ilkeleri” çerçevesinde, son verilmesi gerektiğini, mali ve sosyal haklarının kadrolu personel ile eşitlenmesini istediğimizi, kadro verilirken, mevcut personele“hizmet süresi ve sınav”gibi herhangi bir şart getirilmemesi gerektiğini söyledik.

29 Kasım 2022 tarihinde yapılan kabine toplantısı sonrası CumhurbaşkanımızSayın Recep Tayyip ERDOĞANtarafından konu ile ilgili; “Kamudaki sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi hususunu değerlendirildiğini, bu kapsamda mevzuat karmaşasını gidererek sözleşmeli personel statüsünün yeniden belirlendiğini, sözleşmeli personelin kadroya geçişinde 3 yıl süreyle bu statüde çalışmış olma şartının aranacağını, isteğe bağlı olarak kadroya geçirilecek personelde bir yıl adaylık süresinin aranacağı, dolayısıyla sözleşmeliden kadroya geçişte 3+1 formülünün uygulanacağı”açıklandı.

Yeni duruma göre, kamudaki 520 Bin sözleşmeli personelden 424 Bini kadroya geçirilecek olması konunun sevindirici yanıdır. SAVDES-SEN Ailesi adına, bu uygulamadan yararlanacak tüm arkadaşlarımıza kadrolarınınhayırlı uğurlu olmasını diliyoruz.

Bununla birlikte, sözleşmeli personel uygulamasına halen devam edilmesi, Anayasa’mızın 10 ve 49’uncu maddelerindeki “eşitlik ve çalışma barışı ilkelerine”aykırılık oluşturmaktadır.

Bu nedenle, kamuda sözleşmeli personel uygulaması tamamen kaldırılmalı, tüm sözleşmeli personel şartsız olarak kadroya geçirilmeli, kadrolu personelin mali ve sosyal haklarına kavuşmalı, adalet sağlanmalıdır.

Bu amaçla, mücadelemiz devam edecek, adalet sağlanıncaya kadar mücadelemiz devam edecektir.

Genel Başkanımız Tuncay CENGİZ’in 26 Kasım 2022 tarihinde Ankara Anıtpark’ta yapılan “Biz de Varız Mitinginde” sözleşmeli personel ile ilgili yaptığı açıklamalarını, aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

youtube.com/watch?v=LC2BCwQSBIs

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

SAVDES-SEN GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

© 29.11.2022

 

Stil Değiştirici

12 Adet Tanımlanmış Renk Kaplama Üst Çubuk Rengi