duyuru

Açıklamalar

SAVDES-SEN’DEN SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI ZİYARETİ

Genel Başkan Tuncay CENGİZ, Genel Başkan YardımcılarıMüceddin ŞİMŞEK, Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Vecdi YANBAZ, SAVDES-SEN SGK Şube Başkanı Ahmet UZUNKOL ve Şube Başkan Yardımcısı Mahir ÖZTÜRK tarafından 31 Ekim 2023 tarihinde, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı olarak atanan Sayın Raci KAYAmakamında ziyaret edilmiştir.

Ziyarette Sayın Başkanımıza hayırlı olsun temennisinde bulunulmuş; Sosyal Güvenlik Kurumundan taleplerimizi içeren dosya takdim edilmiş, sendikal faaliyetler ile ilgili görüş alışverişinde bulunulmuştur.

Akabinde, Sosyal Güvenlik Kurumu Personel Daire Başkanı Ahmet KAVGACI makamında ziyaret edilmiş, Sosyal Güvenlik Kurumu personeline yönelik taleplerimiz hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

Nazik yaklaşımlarından dolayı Sayın Başkanımıza teşekkür eder, sendikal mücadelemize yılmadan kararlılıkla devam edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.

SAVDES-SEN GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULUSOSYAL GÜVENLİK KURUMU PERSONELİNE YÖNELİK TALEPLERİMİZ

*657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 36’ncı Maddesinde, “Sosyal Güvenlik Hizmetleri Sınıfı” ihdas edilmelidir.

* Sosyal Güvenlik Kurumu kadro ve kuruluşunda yer alan personelin özel hizmet tazminatlarının %50 artırımlı ödenmeli veya “Sosyal Güvenlik Kurumu Personeline %50 oranında “Sosyal Güvenlik Tazminatı” ödenmelidir.

* Sosyal Güvenlik Kurumu için, kurum içerisinden atama yapılabilecek şekilde “Sosyal Güvenlik Hizmetleri Uzmanı ve Sosyal Güvenlik Hizmetleri Uzman Yardımcısı” kadrosuihdas edilmelidir.

* 666 sayılı KHK’nın verdiği zarar acilen giderilmeli, 666 sayılı KHK’nın 1’inci maddesi ile 375 sayılı KHK’ya eklenen EK-12’nci madde iptal edilmeli ve Sosyal Güvenlik Kurumu personeline yılda iki defa verilen ikramiyenin yeniden ödenmesi sağlanmalıdır.

* Sosyal Güvenlik İl Müdür Yardımcısı, Sosyal Güvenlik Merkez Müdürü, Şube Müdürü ve Sosyal Güvenlik Merkez Müdür Yardımcıları ile fiilen bu görevi yapanlara “Makam ve Görev Tazminatı” verilmesi sağlanmalıdır.

* Teknik Hizmetler Sınıfında “Programcı” ve “Çözümleyici” ünvanlı kadrolarda görev yapan kamu bilişim çalışanlarının, kariyer kadrosu olarak ihdas edilecek “bilişim uzmanı ve uzman yardımcısı” kadroları altında toplanarak ek göstergeleri yükseltilmeli ve mali haklarının iyileştirilmesi sağlanmalıdır.

* Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerindeki personel eksiklikleri acilen giderilmelidir.

* Görevde Yükselme Sınavı düzenli olarak yapılmalı, liyakat öncelenmelidir.

* Zorunlu atamaya tabi personelin atandıkları yerde geçirecekleri sürelerin, istekleri halinde iki katına kadar artırılması imkân verilmelidir.

* Yemek yardımı kapsamında, öğle yemekleri memurlara ücretsiz verilmeli veya bir öğün yemeğin maliyeti hesaplanarak 22 gün üzerinden memurlara topluca ödeme yapılmalı, ayrıca fazla mesai yapan memurlara ücretsiz akşam yemeği veya yemek maliyeti gün bazında verilmelidir. Bununla birlikte, bazı birimlere verilen yemek ödeneğinin bitmiş olması nedeniyle personelden alınan katkı payları çok yüksek rakamlara çıkmıştır. Yemek hizmetinin, hizmet alımı yerine kurum personeli marifetiyle verilmeli, böylelikle maliyetler düşürülmeli, kalite artırılmalıdır. Kurum Başkanlığına bağlı birim yemekhanelerinde personele verilen salata türleri de Merkez Müdürlüklerindeki yemek menüsüne eklenmelidir. Ayrıca, Beypazarı, Polatlı, Kızılcahamam, Şereflikoçhisar ve Haymana gibi Merkez Müdürlüklerinde çalışan personele yemek hizmeti verilmemekte olup, personelin ihtiyaçları doğrultusunda yemek hizmeti verilmelidir.

* Tarafsızlık ilkesi çerçevesinde, sendikaların genel merkez veya şube yönetim kurulu üyeleri ile il, ilçe ve işyeri temsilcileri Merkez Müdürlüklerinin Personel Servislerinde görev yapmamalıdır.

* Şef Vekili olarak yapılacak görevlendirmelerde, personel arasında adalet sağlanmalı, liyakat öncelenmelidir.

* Ostim ve Yenimahalle Sosyal Güvenlik Merkezlerinin fiziki ortamları iyileştirilmelidir.

SAVDES-SEN GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

© 31.10.2023

 

Stil Değiştirici

12 Adet Tanımlanmış Renk Kaplama Üst Çubuk Rengi