duyuru

Açıklamalar

MAAŞ ARTIŞI MI? YOKSA ALGI MI?

Değerli Arkadaşlarım;

Malum, TÜİK tarafından Aralık 2023 ayı enflasyonu %2,93 olarak açıklanmış,son altı ayda oluşan %29,78 oranındaki enflasyon farkına %15’lik toplu sözleşme artışının eklenmesi suretiyle memur maaşlarının Ocak 2024ayından itibaren %49,25 oranında artması kesinleşmiştir.

Basın ve sosyal medyada yapılan açıklamalar toplumda “MemurlarOcak ayında%50 zam aldı.” algısını oluşturmuş, her zaman olduğu gibi oluşan algının doğal sonucu olarak; kiralara, ulaşıma, devlet hizmet kalemlerine, vergilere, para cezalarına, gıda ve giyime zam sıraya girmiştir.

Halbuki, enflasyon farkı zam değildir. Geçmiş altı ayın alım gücü kaybıdır.

Memurlara verilen zam oranı sadece %15’tir ve bu oran, %36’lık Merkez Bankasının 2024 yılı enflasyon beklentisi ileAA Finans'ın 10 ekonomistinkatılımı ile yaptığıanket sonucunda ortaya çıkan %42,39’luk 2024 yılı enflasyon beklentisinin oldukça altındadır.

Söylemeden geçilmeyecek başka bir konu, yoksulluk sınırı. TÜRK-İŞ, Aralık 2023 ayı dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırını 47.009 TL olarak açıklamıştır.

Üst düzey yönetici ve kariyer meslekleri hariç var mı bu ücreti alan memur? Memurların %80’i bu rakamın altında ücret alıyor.

Mevcut duruma bakıldığında, kifayetsiz toplu sözleşmelerin memurun derdine derman olamadığı görülüyor.

Geçtiğimiz 7’nci Dönem Toplu Sözleşme süreci de bunun en büyük örneği. Koskoca iki yıl heba oldu.Verilen sözler ve vaatler boşa çıktı. Umutlar yarım kaldı. Yardımcı Hizmetler Sınıfı, Kamu Mühendisleri, Kamu Avukatları, Kamu Şefleri, Müdürler, Gelir Uzmanları, teknik personel, SGK Personeli, Dışişleri Sözleşmeli Personeli, TSK ve EGM Sivil Memurları vb. herkes hayal kırıklığına uğramış durumda.

Bu hayal kırıklıklarının devamında bir gerçek daha var ki memur kendini “Değersiz” hissediyor. Hatta, “Değersizleştirildiğini” düşünüyor.

Bunun için sebep-sonuç ilişkisine baktığımızda, en büyük sebebin “Siyasallaşmış sendikalara üye olunarak yetki verilmesi ve yetkinin toplu sözleşmelerde heba edilmesi” olduğu görülüyor.

Dolayısıyla, memurları açlık sınırı ile yoksulluk sınırı arasına hapseden siyasallaşmış konfederasyon sendikalarına yetki vermenin bedelini memurların tamamının ödediğini ve vebalinin olduğunu hepimizin bilmemiz gerekiyor.

Değerli Arkadaşlarım;

Amasya Genelgesinin“Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” Maddesi,memurların içinde bulunduğu durumdan kurtulması için en büyük rehberdir.

Memurlar hak ettiği değeri bulabilmesi için siyasallaşmış sendikalardan uzak durmalı, tercihini bağımsız sendikalardan yana kullanmalı, gerçek hak ve hukuk mücadelesine destek olmalıdır.

Yoksulluktan kurtulmak ve hak ettiğimiz değeri tekrar kazanmak istiyorsak, mücadelede ben de varım diyorsak,yerimiz ve yuvamız SAVDES-SEN…

Saygılarımla.Tuncay CENGİZ
SAVDES-SEN Genel Başkanı

© 04.01.2024

 

Stil Değiştirici

12 Adet Tanımlanmış Renk Kaplama Üst Çubuk Rengi