duyuru

Açıklamalar

SAVDES-SEN ÜYE AİDAT KESİNTİLERİ NİSAN 2024 AYINDAN İTİBAREN KANUNEN EN ALT SINIR OLAN BİNDE 4 OLARAK UYGULANACAKTIR.

Değerli Arkadaşlarım;

Anayasa Mahkemesinin 18 Ocak 2024 tarih ve 2024/12 sayılı kararı 05 Mart 2024 tarihinde Resmî Gazetede yayımlanmış, buna göre sendika üyesi memurlara aylık 538 TL toplu sözleşme ikramiyesi ödenmesini öngören ikinci fıkrası iptal edilmiştir. Böylelikle, aylık 190 TL toplu sözleşme desteğinin tüm memurlara ödenmesi hususu gündeme gelmiş, sendika üyesi memurların yaklaşık %90’ına aylık 348 TL eksik ödeme yapılması durumu ortaya çıkmıştır.

Memurların özlük haklarında geriye dönüşün bir örneği olan ve beklenmeyen bu durumdan kurtulmak için üst düzeyde girişim ve görüşmelerimiz olmuş, Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızın açıklamalarından mağduriyet yaratan bu sorunun çözüleceği anlaşılmıştır. Konu tarafımızdan takip ve koordine edilmektedir.

Tüm uyarı ve tepkilere rağmen, toplu sözleşmeye katılan aç gözlü konfederasyonların aymazlığı ve doymazlığı sonucu%2’lik sendikal örgütlenme barajı getirilmesindeki ısrarı, bu şekliylememurların elindeki toplu sözleşme ikramiyesinin yok edilmesine ve mağduriyetine sebebiyet vermiştir.

Değerli Arkadaşlarım;

Hiçbir üyemizin mağdur olmayacağını daha önce belirtmiştim. SAVDES-SEN olarak her zaman söylediğimiz gibi üyelerimizin yanındayız. Sorun çözülünceye kadar oluşacak mağduriyetleri gidermek üzere, SAVDES-SEN Ana Tüzüğünün 58’inci maddesi ile Genel Merkez Yönetim Kurulumuza verilen yetki dahilinde üyelik ödentisini Nisan 2024 ayından itibaren 4688 sayılı Kanunun öngördüğü en alt sınır olan damga vergisine esas ücretin binde dördüne düşürmek üzere 08 Mart 2024 tarih ve 35 sayılı yönetim kurulu kararımızı aldık ve kararımızı tüm kurumlara göndererek, Nisan 2024 ayından itibaren binde dört üzerinden sendika aidat kesintisi yapılmasını istedik.

Türkiye’de ilk ve tek sendikayız.

Bu şekliyle Nisan ayından itibaren sendikamıza gelecek aidatların ortalamasınıyaklaşık 150-155 TL’ye düşürüyor, en düşük aidat ödeyenüyemizeaylık yaklaşık90 TL, yıllık toplam 1.080 TL toplu sözleşme desteği kalmasını sağlıyoruz. Sorun çözüldüğünde, bu rakamlar yıllık 5.000-6000 TL bandına çıkacağını da ayrıca ifade etmek istiyoruz.

Bu süreçte, sendika gelirlerimizde oluşacak düşmeye rağmen, kaliteden ödün vermeden sendikal mücadelemizi yürütmek amacıyla teşkilatlarımız ile birlikte gerekli tedbirleri alıyoruz.

Değerli Arkadaşlarım;

Sorunun çözüleceğine olan inancımız tamdır. Bizler, siyasallaşmış promosyon sendikalarına inat, samimiyetle yürüttüğümüz hak ve hukuk mücadelemizle gerçek sendikacılık yapmayave üyelerimizin yanında durmaya hız kesmeden kararlılıkla devam edeceğiz.

Bu zorlu süreçte siz değerli üyelerimizden beklentimiz, diğer sendikalar ile aramızdaki farkı görerek, bize güvenmeniz, her daim üyesinin yanında olan ve üyesini düşünen gerçek sendikacılık örneği olan SAVDES-SEN ve siyasetten uzak bağımsız sendikacılığın temsilcisi Kamu Birliği Konfederasyonunun mücadelesine desteğinizi güçlü bir şekilde göstermenizdir.

Sonuç olarak, binde dört aidat kesintisi kararımızın camiamıza hayırlı olmasını diliyor, Ramazan-Şeriflerinizi tebrik ediyor, saygılarımı sunuyorum.

Konu İle İlgili Habere Ulaşmak İçin TıklayınızTuncay CENGİZ
SAVDES-SEN Genel Başkanı

© 10.03.2024

 

Stil Değiştirici

12 Adet Tanımlanmış Renk Kaplama Üst Çubuk Rengi