duyuru

Açıklamalar

AÇLIK SINIRINDAKİ MEMURLARA ACİLEN İYİLEŞTİRME YAPILMALIDIR

Değerli Arkadaşlarım;

Devlet memurları ile emeklilerinin mali ve sosyal haklarını korumak üzere yetki alan basiretsiz ve beceriksiz konfederasyonların toplu sözleşme masalarındaki kifayetsizlikleri ve aymazlıkları nedeniyle memur ve emeklileri açlıkla karşı karşıya gelmiştir.

TÜRK-İŞ’inŞubat 2023 ayı dört kişilik bir ailenin açlık sınırını 9.425 TL olarak, Cumhurbaşkanlığı Bütçe ve Strateji Başkanlığının en düşük memur maaşını 10.441 TL, ortalama memur maaşını 12.200 TL olarak açıklamış olması, üstelik Ocak 2023 ayı maaş artışının iki aylık enflasyonun altında kalmış olması durumun vahametini net olarak ortaya koymaktadır.

Hatta, Devletin taşıma, temizlik vb. gibi ana hizmetlere yardımcı hizmetleri yerine getirmek üzere kamuya sınavsız ve şartsız olarak alınan ilkokul mezunu taşeron işçinin dahi Devletin memurundan daha fazla ücret aldığı bu dönem, bıçağın kemiğe dayandığının ve sabrın tükendiğinin açık bir göstergesidir.

Anlatmaktan dilimizde tüy bitti diyoruz, ancak ilgililer ve yetkililer anlamamakta halen ısrar ediyor.

Bizde ısrarla adalet istiyoruz.

Açız diyoruz, hakkımızı istiyoruz.

Bu amaçla, seçim öncesinde çıkarılacak bir torba yasa ile;

• Kaybolan alım gücünün telafisi için, tüm memurlara 5.000 TL seyyanen zam verilmeli,

• Ülkemizin 2021 yılında %11,4, 2022 yılında ise %5,6 oranında büyümesi nedeniyle, memurların Gayri Safi Yurtiçi Milli Hasıla içindeki payının korunabilmesi ve büyümeden payalınabilmesi için tüm memur ücretlerine acilen %17,96 oranında artış yapılmalı,

• Lojmandan faydalanmayan tüm memurlara, aylık 5.000 TL lojman tazminatı verilmeli diyor, taleplerimizin karşılanmasını istiyoruz.

Mücadeleye sonuna kadar devam edeceğimizi beyan ediyoruz.

Değerli Arkadaşlarım;

Gelelim son sözümüze…

Taleplerimizin karşılanmaması halinde; geleceğimiz için başlatacağımız, tesisleri kullanmama, iş yavaşlatma ve iş bırakma dahil tüm eylem ve etkinliklerimize destek vermenizi bekliyoruz.

Saygılarımla…

Tuncay CENGİZ
SAVDES-SEN Genel Başkanı

© 27.03.2023

 

Stil Değiştirici

12 Adet Tanımlanmış Renk Kaplama Üst Çubuk Rengi