DUYURU

Açıklamalar

BİZ VARIZ, MİLLETİMİZİN YANINDAYIZ

Değerli Arkadaşlarım;

06 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis ve Malatya illerinde meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki ayrı depremde AFAD verilerine göre 40.689 vatandaşımız hayatını kaybederken yaklaşık 13,5 milyon vatandaşımız etkilendi.

Öncelikle vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.

Değerli Arkadaşlarım;

Depremin yaşandığı 06 Şubat 2023 tarihinden bir gün önce, Adana, Kahramanmaraş, Adıyaman, Osmaniye, Kilis ve Hatay’da planlanan bir haftalık sendikal faaliyet programı kapsamında Adana’ya gelmiş ve depremler ve artçılarını iliklerine kadar hissetmiş biri olarak, bölgede yaşananları, beklentileri ve talepleri çok iyi anlıyorum.

Talepler insancıl ve insan olmanın gereği olarak karşılanması gereken beklentiler.

Bizler, bir taraftan Ankara’ya dönerken, bir taraftan da Genel Merkezimizde oluşturduğumuz “Kriz Masası” üzerinden üyelerimizden bize ulaşan arama kurtarma, iletişim, ulaşım, barınma vb. her türlü talebi, AFAD Koordinasyon Merkezindeki arkadaşlarımız ile koordine ederek elimizden geldiğince çözüme kavuşturmaya çalıştık.

Aynı zamanda, SAVDES-SEN Genel Merkez Yönetim Kurulu olarak aynı günün akşamı bir araya gelerek, bölgeye yapabileceğimiz destek programımızı hazırladık.

Taşra teşkilatlarımız üzerinden, üyelerimize ulaşarak vefat, yaralı, göçük altında vb. durum tespitlerini yapmaya çalıştık.

Depremde zarar gören 10 ilimizdeki şube başkanı, başkan yardımcısı ve il temsilcisi arkadaşlarımıza acil yardım ödeneği göndererek, üyelerimizin gıda, hijyen malzemesi, battaniye, ısıtıcı vb. ihtiyaçlarını karşılamaya çaba gösterdik.

Bölgeden tahliye olarak, Ankara, Van vb. illere gelen üyelerimiz ve yakınlarına da elimizden geldiğince gıda ve hijyen malzemesi desteği vermeye çalıştık.

Depremden bir gün sonra Salı günü, Ankara’dan gıda, hijyen ve yaşam malzemesinden oluşan 1,5 tır dolusu malzemeyi Antakya’ya göndererek Antakya’da Kamu Aşçıları Derneği KADER, TAFED ve BAŞATDER ile birlikte “Sahra Mutfağı” kurduk. Depremin 14’üncü gününde de yaklaşık 5.000 kişilik 3 öğün sıcak yemek çıkarmaya devam ediyoruz. Mutfağın idamesi için, 3 ayrı kamyonet dolusu kuru gıda, çay, şeker, kahvaltılık, et, tabak, bardak vb. malzemeyi de tedarik ederek bölgeye ulaştırdık. Gücümüzün yettiği kadar bu destek faaliyetlerimize devam edeceğiz.

Bu hizmetleri gerçekleştirirken, yönetici, temsilci ve üyelerimizden, yakınlarımızdan ve çevremizden destek aldık, sendikamızın öz kaynaklarını kullandık. Halihazırda, 11 aşçı ve destek personeli arkadaşımız mutfağımızda hizmet veriyor. 17 Şubat 2023 tarihi itibariyle bölgede ekip değişikliği yaptık, ikinci ekibimiz faaliyetlerini aksatmadan devam ediyor. Emeği geçen, destek veren herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Değerli Arkadaşlarım;

SAVDES-SEN olarak tek derdimiz, asrın felaketi ile karşı karşıya kalmış, ailesini, yakınlarını, varlığını ve anılarını kaybetmiş vatandaşlarımızın yanında olmak, onların acılarını azaltabilmek…

Kısacası, insan olmanın gereğini yerine getirebilmek…

Zaman zaman sahra mutfağımızdaki faaliyetimizi paylaşıyoruz. Şunu bir kez daha belirtmek isterim ki, derdimiz reklam yapmak değil, insanları desteğe teşvik etmek. Derdi reklam olanlar ilk birkaç gün içinde geldi, yardımını dağıttı, fotoğraf çekindi ve gitti.

Biz halen oradayız...

Değerli Arkadaşlarım;

Deprem felaketinde, Adana, Adıyaman, Hatay ve Kahramanmaraş’ta yedi üyemizi kaybettik. Çok sayıda üyemiz de ailesini, yakınlarını ve akrabalarını kaybetti. Enkazdan yaralı çıkan arkadaşlarımız da oldu. Vefat eden arkadaşlarımıza ve yakınlarına Allahtan rahmet diliyoruz. Ruhları Şad mekanları cennet olsun inşallah. Yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Tez zamanda iyileşirler inşallah.

Diğer taraftan, 17 Şubat 2023 tarihinde, her yıl TEMAD ile birlikte düzenli olarak yaptığımız törenimizde, Merasim Sokak Şehitlerimiz ile birlikte deprem şehitlerimizi de dualarla andık, acılarını bir kez daha içimizde yaşarken, aziz hatıralarını yaşatmaya çalıştık.

Değerli Arkadaşlarım;

Deprem acılarımız devam ederken bir taraftan da hayat devam etmekte, hayatın doğal akışı içerisinde bazı görev ve sorumluluklarımızı da yerine getirme zorunluluğumuz bulunmaktadır.

SAVDES-SEN olarak, Türkiye Sigorta ile yapılan sözleşme gereği, üyelerimize yönelik ferdi kaza sigortası kapsamında, vefat eden arkadaşlarımızın yakınları ile kalıcı şekilde yaralanan arkadaşlarımıza tazminatlarının ödenmesine yönelik süreç başlatılmıştır.

Bununla birlikte; Cumhurbaşkanlığı, Millî Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü gibi kurumlar ile yazılı ya da sözlü koordinelerde bulunularak, depremde zarar gören personelin idari izinli sayılması, deprem bölgesi dışına çıkmak isteyen veya farklı illerden bölgeye atanmak isteyen personele atama kolaylığının sağlanması gibi hususlarda gündem oluşturulmuş, destek istenmiştir.

Değerli Arkadaşlarım;

Görüldüğü üzere, hayatın doğal akışı çerçevesinde sendikal faaliyet yapmak yerine, tüm enerjimizi ve kaynağımızı deprem ve deprem desteğine kullanıyoruz.

Ancak, hayretle izlediğimiz şey, bu afetin içerisinde adeta “Köy yanar, deli taranır.” misali sendika üyeliği almak için uğraşan sendikalar ve birkaç fotoğrafla günü geçiştirmeye ve vicdanını rahatlatmaya çalışan reklam meraklısı STK’lar. Bize, “Allah ıslah etsin.” demekten başka bir şey kalmıyor.

Değerli Arkadaşlarım;

Gün birlik günüdür, gün dayanışma günüdür, gün yaraları sarma günüdür. BİR DURUŞTUR, SAVDES-SEN” derken şaka yapmıyoruz. Sonuna kadar, “BİZ VARIZ, MİLLETİMİZİN YANINDAYIZ” diyoruz.

Saygılarımla.

Tuncay CENGİZ
SAVDES-SEN Genel Başkanı

© 19.02.2023

 

Stil Değiştirici

12 Adet Tanımlanmış Renk Kaplama Üst Çubuk Rengi