DUYURU

Açıklamalar

AH TOPLU SÖZLEŞME AH…

Eylül 2022 ayı enflasyon oranının açıklanması ile birlikte, imza atılan kâğıt üzerindeki mürekkep dahi kurumadan geçerliliğini yitiren 6’ncı Dönem Toplu sözleşmede sergilenen beceriksizlik, kifayetsizlik ve basiretsizlik bir kez daha teyit edilmiş oldu.

İTO yada ENAG demiyorum. TÜİK’inTemmuz 2022 ayı için açıkladığı %2,37, Ağustos 2022 ayı için açıkladığı %1,46 ve Eylül 2022 ayı için açıkladığı %3,08 enflasyon oranına bakıldığında, 3 aylık enflasyon verisi toplamda %7,05 olmaktadır.

Yetkili konfederasyon MEMUR-SEN’in Ağustos 2021 ayında imza attığı 6’ncı Dönem Toplu sözleşmeye göre, Temmuz 2022ayında Devlet memurlarına%7 maaş artışı verilmiş, TÜİK verilerine göre ilk üç ayda bu artış enflasyon karşısında sıfırlanmıştır.

Ocak 2023 ayına kadar daha üç ay mevcut olup bu arada çıkacak enflasyon oranları, Devlet memurlarının yeni bir alım gücü kaybı olarak ortaya çıkacaktır.

Diğer taraftan, TÜRK-İŞ tarafından Eylül 2022 ayı için belirlenen dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırının 23.600 TL olarak açıklandığı, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı verilerine göre ortalama memur maaşının 9.385 TL olduğudikkate alındığında, sürekli alım gücü kayıplarına neden olan 6’ncı Dönem Toplu sözleşmenin tam bir fiyasko olduğu görülmekte, bu durumun müsebbibi yetkili konfederasyon MEMUR-SEN’in aymazlığı ve ilgisizliği ise hayretle izlenmektedir.

Güncel olarak yaşanan bu durum da gösteriyor ki, etkisiz konfederasyon MEMUR-SEN ve imza attığı kifayetsiz Toplu Sözleşmelerin miadı artık dolmuştur. Ah, vah dememek için geç kalınmamalı, siyasallaşmış sendikalardan bir an evvel kurtulunmalıdır.

Bu nedenle, Ocak 2023 ayından itibaren en düşük memur maaşı, 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı olarak belirlenmeli ve bu maaşların mevduat gibi kur korumasına alınarak artık “Kur Korumalı Aylık Ücret” uygulamasına geçilmeli, kur korumalı aylık ücret ülkenin yıllık büyüme oranı ile dönemler halinde artırılmalıdır.

2022 yılında Türkiye’nin en çok büyüyen bağımsız sendikası SAVDES-SEN olarak, “yeni nesil sendikacılık” anlayışımızla hak ve hukuk mücadelemize kararlılıkla devam ediyor, sorunlara çözüm bulma gayretimizi sürdürüyor, geleceğimiz için “vakit, gücünü üyesinden alan SAVDES-SEN vaktidir” diyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Tuncay CENGİZ
SAVDES-SEN Genel Başkanı

© 03.10.2022

 

Stil Değiştirici

12 Adet Tanımlanmış Renk Kaplama Üst Çubuk Rengi