DUYURU

Açıklamalar

AÇLIK VE YOKSULLUK...

Değerli Arkadaşlar,

TÜRK-İŞ tarafından Haziran 2022 ayı açlık ve yoksulluk sınırı açıklanmıştır.

Buna göre, dört kişilik bir ailenin;

* Sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 6.391,17 TL’ye,

* Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 20.818,14 TL’ye yükselmiştir.

Dolayısıyla, en düşük memur maaşı bu gün itibariyle açlık sınırı altına düşmüştür.

Artık hepimiz, Temmuz 2022 ayı maaş artışları için TÜİK tarafından 4 Temmuz 2022 günü açıklanacak Haziran 2022 ayı enflasyon oranını bekliyoruz.

Ancak, hükümet yetkililerinin %40 olarak şimdiden zikrettiği Temmuz 2022 maaş artış oranı bize göre zam değil, TÜİK verilerine göre kaybedilmiş alım gücünün ancak telafisi olacaktır.

"Zam verildi" denilebilmesi ve ortalama ücretin yoksulluk sınırına yaklaşılabilmesi için Temmuz 2022 ayı maaş artışı %100 ün altında olmamalıdır.

Aksi bir durum, bu eflasyonist ortamda alım gücü düşmüş ve sadece 5 ayda bir maaşını kaybetmiş olan memur ve emeklisini rahatlatmaz, Ocak ayında olduğu gibi bir ay geçmeden erir, yoksulluk sınırı altında bırakılan memurların ızdırabı devam eder .

SAVDES-SEN olarak, detaylarını daha önce açıkladığımız "Kamu Çalışanlarına Kur Korumalı Maaş" teklifimizin arkasındayız.

Sonuç alınıncaya kadar da mücadeleye devam edeceğiz.

Saygılarımla.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.Tuncay CENGİZ
SAVDES-SEN Genel Başkanı

© 28.06.2022


 

Stil Değiştirici

12 Adet Tanımlanmış Renk Kaplama Üst Çubuk Rengi