SÜREÇ HAKKINDA AÇIKLAMA

Açıklamalar

Değerli Arkadaşlarım;

COVİD-19 Salgını ile mücadele edildiği, ulaşım, sokağa çıkma, ziyaret, toplantı vb. her türlü faaliyetlerin kısıtlandığı şu olağanüstü süreçte, Milli Savunma Bakanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı yetkili sendikası SAVDES-SEN olarak, genel merkez yönetim kurulu, danışmanlarımız, komisyon üyelerimiz ve avukatlarımızdan oluşturduğumuz “kriz masamız” ile her soruna anında müdahale etmeye, iletilen sorunu yazılı ve şifahi girişimlerde bulunarak çözmeye çalışıyoruz.

Tüm teşkilatlarımız ile birlikte 7/24 hizmet için çalışıyor, mücadele ediyor, çözülen sorunların mutluluğu ve vicdani rahatlığını hep birlikte yaşıyoruz.

Krizin başladığı 11 Mart 2020 tarihinden bu güne kadar, yönettiğimiz süreç, yapılan çalışmalar ve ulaşılan sonuçları tekrar takdirlerinize sunuyorum.

Bir de bu sürecin görünmeyen bölümleri var ki, proaktif davranılarak yapılan talep ve öneriler ile çıkmadan önlenmiş birçok sorun var, farkında dahi olunmayan… Tıpkı, Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün, “Felaket başa gelmeden evvel, onu önleyecek ve ona karşı savunulacak gerekleri düşünmek lazımdır. Geldikten sonra dövünmenin faydası yoktur.” sözü şiar edinilerek yapılmış onca çalışma.

Değerli Arkadaşlarım,

Malumlarınız olduğu üzere bu süreçte alınan koruyucu tedbirler kapsamında, TBMM dahil tüm kurumlara ziyaretçi girişi yasaklandı, toplantı vb. faaliyetler ertelendi. Ancak, bizler kurum içinde olan kişiler olarak, bu sıkıntıları bir nebze de olsa aşıyor ve koordinasyonumuzu olabildiğince üst seviyede tutuyoruz.

Kurum sendikalarını suçlayan yada profesyonelliğe (ücretsiz izne) ayrılıp karargahlara giremeyen bazı sendika yöneticilerin; bizden aldıkları bilgileri kes-kopyala ile üyelerine sunmaları vesilesiyle düştükleri acziyeti de hayretle izliyor, yine sizlerin takdirine sunuyorum.

Bu acziyet maalesef o kadar büyüdü ki; sosyal medyada kendi yöneticilerinin bizzat yönettiği sahte hesaplar üzerinden, şahsıma ve sendikal mücadelemize hakarete varan hal aldı, kriz masamızın başarısı itibarsızlaştırılmaya çalışıldı. “Güneş balçıkla sıvanmaz” diyor, yolumuza daha da kararlılıkla devam ediyoruz. Dert değil, altı yıldır bunlara ve yaptıklarına alıştık. Bizim vicdanımız rahat.

Değerli Arkadaşlarım,

Eklemek istediğim diğer bir konu da, devam eden haksızlıklara ve mücadelemizde uzayan sürece olan tahammül eksikliğimiz ve fevri çıkışlarımız.

SAVDES-SEN’in kuruluş amacı ve mücadelesinin temeli, camiamıza yönelik yıllardır devam eden haksızlıklarla mücadele etmek değil midir?

Bu mücadeleyi birlik ve beraberlik içerisinde her geçen gün daha da güçlenerek yürütmek, her krizi fırsata çevirmek durumundayız. Her krizde ve sürecin uzamasında tahammül gösteremezsek, birlik ve beraberlik içerisinde olamazsak, güç kaybeder, sonunda yok olur gideriz. Güçlü olmak durumundayız. Başka çıkışımız yok.

Buraya nereden geldim?

Cumhurbaşkanlığınca, geçtiğimiz günlerde 13 Nisan 2020 tarihinde “Askeri Personel Yan Ödeme Kararnamesi” yayımlandı. Maalesef, içeriği ve getirdiği yenilikler araştırılmadan bazı arkadaşlarımızca “Askere zam var, sivillere yine yok.” gibi serzenişler başladı.

Değerli Arkadaşlarım,

Bu işlem her yıl olan ve bu yıl da Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçilmiş olması nedeniyle Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yayımlanan rutin bir işlem. Zam kararnamesi değildir. İçeriğine, Komkarsu ve Kurmay personel ile ilgili bazı ihtisasa yönelik düzenlemeler ilave edilmiştir.

Kaldı ki, bu kararname 926 sayılı Kanunun EK-3’üncü maddesine göre çıkarılmış olup, biz sivil Devlet memurlarının mali haklarının iyileştirilmesi için 926 sayılı Kanunun EK-17/C maddesine ekleme yapılması ile ilgili iki ayrı Kanun değişiklik çalışması mevcut olup birisi TBMM’de, diğer ise Cumhurbaşkanlığındadır. COVİD-19 salgını nedeniyle çalışmalar biraz gecikmeye uğrasa da çıkarılması ile ilgili her türlü mücadele tarafımızdan yürütülmektedir.

Lütfen mücadeleye zarar verecek bu tür panik ve tahammülsüz davranışlar ile sahte hesapların algı yönetme çabalarına prim vermeyiniz.

Değerli Arkadaşlarım;

Diğer bir konu da, malumunuz salgın nedeniyle bu yıl ki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 100’üncü yıl kutlama etkinliklerinde farklı bir uygulamaya gidildi. SAVDES-SEN olarak bizlerde aldığımız karar çerçevesinde, 23 Nisan 2020 tarihinde saat 21:00’da bayraklarımız ile birlikte pencere ve balkonlarımızda olacağız ve İstiklal Marşımızı coşkuyla okuyarak birlik ve beraberliğimizi tüm dünyaya göstereceğiz.

Sizlerden istirhamım da, 23 Nisan 2020 tarihinde saat 21:00’da yerinizi alarak milli birlik ve beraberliğimiz ile Cumhuriyetimize sahip çıkmanız, şu zorlu süreçte, alınan tedbirlere uyarak kendinizin ve ailenizin sağlığına dikkat etmeniz ve sevdiklerinizi korumanızdır.

Hayat eve sığar. Evde kalın.

Görevi başında olmak zorunda kalan arkadaşlarım lütfen kendinize dikkat edin.

Bizim için değerlisiniz. Biz mücadeleye devam ediyoruz. Merak etmeyin.

Bu süreçte aramızdan ayrılan, Değerli Arkadaşlarım Levent ÜNVER ve Abdulkadir ÖZKAN’a tekrar Allahtan rahmet, ailelerine, camiamıza ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Ruhları şad mekanları cennet olsun.

Hoşça kalın, sağlıkla kalın.

Tuncay CENGİZ
SAVDES-SEN Genel Başkanı

© 16.04.2020

 

Stil Değiştirici

12 Adet Tanımlanmış Renk Kaplama Üst Çubuk Rengi