MAKALE

Açıklamalar

TEMSİL YETKİSİ, BASİRET VE MUHATABİYET…

Değerli Arkadaşlarım;

Sendikaların hak mücadelesinin yanındaki en önemli görevlerinden birisinin de, üyesini en iyi şekilde “temsil” etmek olduğunu katıldığım tüm toplantılarda ifade etmiştim.

4688 sayılı Kanun, sendikal mücadelenin temsilciler vasıtasıyla yürütüleceğini öngörmekte, bunun yanında işyerinde en çok üye kaydeden sendikanın işyeri amiri karşısında, kurumda en çok üye kaydeden sendikanın kurum nezdinde ki Kurum İdari Kurulu Toplantılarında, ülkede en çok üye kaydeden sendika/konfederasyonun ise Toplu Sözleşmelerde temsil yetkisine sahip olduğuna hükmetmektedir.

Ancak, sürece bakıldığında bazen yetkiye sahip olmanın tek başına yeterli olmadığı, muhatap alınmanın ve değer verilmenin de önemli olduğu görülmektedir.

Bunun için, bir topluluk adına davranma yani temsil yetkisi alan kişilerin; bilgisiyle, becerisiyle, duruşuyla, hal ve hareketleriyle, giyinişiyle, konuşmasıyla, davranışlarıyla ve basiretiyle de yeterli olması ve her şeyden önce ahlaklı ve adaletli olması gerekir.

Sivil memur camiasında beş yıldır devam eden sendikal sürece bakıldığında, iş bilmez, bilgisiz, basiretsiz ve liyakatsiz sendikacılar yüzünden birçok konunun yapboz tahtasına döndüğünü ve yürütülemediğini, duruş, hal ve hareket, davranış bozuklukları veya eksiklikleri nedeniyle birçok kurum amiri nezdinde itibar kayıplarının yaşandığını, ahlak ve adalet duygusu gelişmemiş ve hırs peşinde koşan sendikacıların karalama, iftira vb. eylemleri nedeniyle birçok memur arkadaşımın sendikalardan soğuduğunu, amirlerin muhatap olmaktan kaçındığını gördük.

Maalesef, tek derdi hak ve hukuk olan SAVDES-SEN’in sendikal mücadelenin yanında bir de bu tip sendikacıların hataları ile mücadele etme ve bozulan itibarı düzeltme çabası da bizleri oldukça yormakta ve vaktimizi almaktadır.

Ancak, son bir iki ay içerisinde gerçekleşen ziyaret, kabul ve toplantılar ile bazı gelişmeler bu emek ve çabamızın karşılık bulduğunu gösteriyor.

Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığının temsil yetkisini elinde bulunduran SAVDES-SEN, tarihte ilk defa Genelkurmay Başkanımızı, Milli Savunma Bakanımızı ve Cumhurbaşkanı Yardımcımızı makamlarında ziyaret ediyor ve taleplerini anlatıyor.

Sonrasında, Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi AKAR’ın davetlisi olarak, Genelkurmay Başkanı Sayın Orgeneral Yaşar GÜLER, Kara Kuvvetleri Komutanı Sayın Orgeneral Ümit DÜNDAR, Deniz Kuvvetleri Komutanı Sayın Oramiral Adnan ÖZBAL, Hava Kuvvetleri Komutanı Sayın Hava Orgeneral Hasan KÜÇÜKAKYÜZ, Milli Savunma Bakan Yardımcıları Sayın Yunus Emre KARAOSMANOĞLU ve Sayın Alparslan KAVAKLIOĞLU’nun da katıldığı yemekli toplantıya iştirak ediyor ve camiayı o toplantıda temsil ediyor.

Milli Savunma Bakanlığında tarihinde ilk defa yapılan “Personel Çalıştay’ına” davet ediliyor ve fikirlerini beyan ediyor.

İşte, yetki, etki, değer verilme, kabul edilebilirlik ve muhatabiyet…

Ya diğerleri…

Hani o siyasi parti adları ile büyüklük taslayan konfederasyon sendikaları ve payandaları neredeler?

Şu iftira, yalan ve dolanlarla ortalıkta dolaşıp bulanık suda balık avlama yöntemiyle üye toplamaya çalışan hırs abidesi basiretsiz yeni yetme sendikacılar? Tabi onların başka işleri vardır belki. Süt satmak gibi, kooperatifçilik yapmak gibi, bankadan kredi çekmek gibi… Neme lazım uzak dursunlar.

Evet, arkadaşlar her şey ayan beyan ortadadır. Muhatap alınan kim? Bellidir. Sayın Bakanımızın verdiği destek, yapılan çalışmalar ve sendikamızın mücadelesi ayan beyan ortadadır. Bakanımızın destek açıklamaları medyada boy boy yer almıştır. Tereddüde mahal kalmamıştır.

Artık dönem; süslü sözlerle vakit geçiren ve gönül eğlendiren, bir yandan da mücadele etmek yerine “o tazminat çıkmaz” söylemleri ile camianın umudunu kırmaya çalışan boş-beleş sendikacılara dur deme dönemidir. Dönem mücadele etme ve iş üretme dönemidir. Yapılacak çok iş vardır.

Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımızın, Sayın Milli Savunma Bakanımızın, Sayın Genelkurmay Başkanımızın, Sayın kuvvet komutanlarımızın ve iktidar ve muhalefet partilerinin genel başkan, genel başkan yardımcısı, grup başkan vekili ve komisyon başkanları gibi en üst düzey yöneticilerinin muhatap aldığı ve taleplerine değer verdiği SAVDES-SEN; bu camianın tartışılmaz lider sendikasıdır. Ayan beyan ortadadır.

Camianın “Yaparsa SAVDES-SEN yapar” söylemi bizim için artık onur nişanesidir. Bu husus, yürüttüğümüz onur mücadelesinde tüm memur arkadaşlarımızın geleceği için omuzlarımıza daha da ağır sorumluluk yüklemiştir. Bunun bilincindeyiz.

Değerli Arkadaşlarım;

Artık sıra sizlerdedir.

Sizlerden, yukarıda özetlenen hususları önyargıdan uzak bir şekilde değerlendirerek, kaybedilecek vakit olmadığı bilinciyle geleceğiniz için SAVDES-SEN’in yürüttüğü bu onurlu mücadeleye destek vermenizi bekliyor, etkisiz, yetkisiz, basiretsiz ve muhatap alınmayan sendikaları tarihteki hak ettikleri yerlerine uğurlamanızı istiyoruz.

Saygılarımla

Tuncay CENGİZ

SAVDES-SEN Genel Başkanı

© 26.04.2019

 

Stil Değiştirici

12 Adet Tanımlanmış Renk Kaplama Üst Çubuk Rengi