DUYURU

Açıklamalar

NORMALLEŞME VE KONTROLLÜ SOSYAL HAYAT SÜRECİ.

2020 yılının başlaması ile birlikte ülkemizde bir çok üzücü olay yaşadık. Elazığ Depremi, İdlib’teki hain saldırıda 35 şehit verilmesi, İstanbul’da uçak kazası ve Van-Bahçesaray’da çığ felaketi…

Bir de yetmezmiş gibi bu acıların üzerine Çin Wuhan’da başlayan ve tüm dünyayı saran COVİD-19 salgını… Malum olduğu üzere, 11 Mart 2020 tarihinde Türkiye’de ilk vakanın görülmesi ile başlayan salgınla mücadelede, bir dizi tedbirler alındı. Kamu çalışanları için Cumhurbaşkanlığınca çıkarılan 13 Mart 2020 ve 22 Mart 2020 tarihli genelgeler ile tedbir amaçlı kamuda esnek çalışma ve bazı personel için idari izin süreci başlatıldı. Kamuda bu güne kadar örneği olmayan özel bir süreçti. Kamunun iş yükünü normal mesaisine devam eden personel çekmek zorunda kaldı. Özellikle, sağlık çalışanlarımız ile emniyet ve asayiş görevlilerimiz salgınla mücadelede kamu hizmetinin yanında çok daha farklı yükler ve riskler üstlendiler.

Şunu da açık yüreklilikle belirtmek isteriz ki, bu millet tedbir sürecinde kamunun yükünü üstlenen tüm kamu çalışanlarına tartışmasız minnettardır.

Aradan geçen üç aylık zorlu süreçten sonra, Bilim Kurulunun tavsiyeleri ile, salgınla mücadelede gelinen aşama itibariyle yavaş yavaş normalleşme adımları atılmaya başlanmıştır.

Bu kapsamda yeni bir takım kararlar alınmış, Cumhurbaşkanlığınca kamu çalışanları ile ilgili 29 Mayıs 2020 tarihli genelge yayımlanmıştır. Buna göre, Cumhurbaşkanlığının 13 Mart 2020 ve 22 Mart 2020 tarihli genelgeleri iptal edilerek, esnek çalışma ve idari izinler (60 yaş üstü ve Sağlık Bakanlığınca belirlenen kronik hastalar hariç) kaldırılmış, kamuda büyük oranda normal mesai başlatılmıştır.

“Kontrollü Sosyal Hayat” olarak adlandırılan bu süreçte, alınan tedbirlere uyarak sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarını uygulayarak salgın belasından milletçe kurtulacağımızı umut ediyoruz.

Ayrıca, bu sürecin, her ne sebeple olursa olsun her şeyin başı sağlık diyerek kırgınlıklarımızı ve kızgınlıklarımızı bir tarafa bırakarak birbirimize sahip çıkma süreci olduğunu, yaklaşık üç aydır yükü sırtlanmış ve yorulmuş arkadaşlarımıza destek olma, onları dinlendirme süreci olduğunu değerlendiriyoruz. Lütfen empati yapalım, birbirimize sahip çıkalım, destek olalım.

Diğer taraftan, SAVDES-SEN olarak bu olağanüstü süreçte, oldukça etkin rol üstlenerek, proje, kriz ve stres yönetimlerinin en güzel örneklerini sergiledik. Sendikacılığın süslü laf üretmekten, göstermelik işler yapmaktan ve çatışmaktan öte bir şey olduğunu, alınan yetkinin ne şekilde etkiye dönüştürüleceğini tüm camiaya gösterdik.

İlk aşama olan “Tedbir Sürecine” girerken yaşanan sıkıntılara, sancılara anında müdahil olduk. Oluşturulan kriz masamız ile üyelerimize destek olmaya, her sorunu olağanüstü duruma rağmen krize dönüştürmeden idareler nezdinde yapılan girişimler ile çözmeye, her konuyu gündemde tutmaya çalıştık. Gayette olumlu sonuçlar aldık.

Biliyoruz ki, Kontrollü Sosyal Hayat sürecinde de bazı sancı ve sıkıntılar yaşanacak. Kriz masamızla, bu yeni süreçte de, etkin mücadeleye, etkili çalışmalarımıza, iletilecek her soruna çözüm odaklı müdahaleye ve üyelerimize her daim destek olmaya aynı şekilde devam edeceğiz. Whatsapp Hattımıza (0 507 0866489) ya da Sendika Danışmanımıza (Sırrı SÖĞÜT-0 507 0866495), temsilci ve yöneticilerimize iletilecek her konu mutlaka kriz masamızda değerlendirilecek, çözüm aranacaktır.

SAVDES-SEN, üyesine hizmet ve destek için kurulmuştur. Sizlerden aldığı yetkiyi etkili kullanmak suretiyle, çok mesafe kat edilmiştir. Laf değil iş üretilmiştir. Sivil Devlet memurlarının sesi ve sözü olunmuş, sorunları ve talepleri hep gündemde tutulmuştur. Tutulmaya da devam edilecektir.

Sizlerden isteğimiz, yeni Kontrollü Sosyal Hayat sürecinde, sevdikleriniz için tedbiri elden bırakmamanız, sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına uymanız, birlikte çalıştığınız arkadaşlarınıza sahip çıkmanız ve destek olmanız, talep ve sorunlarınızı vakit geçirmeden kriz masamızda değerlendirilmesi amacıyla yukarıda belirtilen telefon ve whatsapp hatları ile birlikte temsilci ve yöneticilerimize iletmenizdir.

Bizim için değerlisiniz.

Aileleriniz ve sevdiklerinizle birlikte sağlıkla kalın, esen kalın.

SAVDES-SEN GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

© 29.05.2020

 

Stil Değiştirici

12 Adet Tanımlanmış Renk Kaplama Üst Çubuk Rengi