DUYURU

Açıklamalar

MİLLİ MÜCADELE VE ORDU’DA İLK SİVİL MEMUR; MANASTIRLI TELGRAFÇI HAMDİ BEY

Hamdi Bey, 1891'de Manastır’da dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğrenimini Manastır'da tamamladıktan sonra 1911'de Manastır'ın Debre-i Bala kasabasında telgraf memurluğuna başlamıştır.

1912'de Manastır'ın Sırpların eline geçmesi üzerine ailesi ile birlikte İstanbul'a göç etmiş,1919 yılında İstanbul'daki Büyük Postane’de telgraf memuru olarak görev yapmaya başlamıştır.

1919 yılı Temmuz ayından itibaren İstanbul'da olan biteni gizlice Mustafa Kemal Paşa'ya aktarma işini üstlenerek Anadolu'daki Milli Mücadele'ye destek olmaya başlamıştır.

İstanbul'un İngiliz kuvvetleri tarafından işgal edildiği 16 Mart 1920 günü işgal haberini hayatı pahasına Ankara'daki Mustafa Kemal Paşa'ya ulaştırmıştır.

İşgalden sonra, Ankara’ya gelmiş ve Atatürk’ün talimatı ile Ziraat Okulundaki Heyet-i Temsiliye Karargâhı’na kendisi için kurulan telgrafhanede milli mücadeleye katılmıştır.

Daha sonra Batı Cephesi Komutanlığı’na atanan İsmet Paşa’nın yanına, telgrafçı olarak atanmış, bu görevi sırasında 1 ve 2’nci İnönü Zaferlerini top sesleri arasında karargâhtan Ankara’ya ulaştırmıştır.

Soyadı kanunu çıktıktan sonra Atatürk, İstanbul’un işgali sırasında gösterdiği yararlılığın hatırasına Manastırlı Hamdi Beye, işgal tarihi olan “Martonaltı” soyadını vermiştir.

Milli Mücadele’nin cesur telgrafçılardan, İstiklal Madalyası ile onurlandırılan Manastırlı Ahmet Hamdi Martonaltı 9 Aralık 1945 günü Konya’da vefat etmiştir. Mezarı Konya’dadır.

Zaferin Adı "Telgraf Telleri"

Yabancı bir muhabir savaştan sonra Atatürk’le yaptığı mülakatta; "Zaferi Nasıl Kazandınız?" diye sorduğunda Atatürk’ten şu cevabı alır: "TELGRAFIN TELLERİYLE"...

Ruhu şad mekânı cennet olsun.

Saygı ve minnetle…

© 15.12.2020

 

Stil Değiştirici

12 Adet Tanımlanmış Renk Kaplama Üst Çubuk Rengi