AÇIKLAMALAR

2023 YILI VİZYONU

SAVDES-SEN 2021 YILI MANİFESTOSU VE 2023 YILI VİZYONU

(Devlet Memurlarına açık çağrıdır.)

Değerli Arkadaşlarım;

10 Nisan 2013 tarihine kadar sendika yasaklıyken, Anayasa Mahkemesi kararına istinaden bu yasağının kaldırılması ile birlikte 22 Temmuz 2013 tarihinde, sadece Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetlerinde örgütlenerek başladığımız sendikal süreç, 2021 yılı Ağustos ayında yapılan 6’ncı Dönem Toplu Sözleşme ile birlikte farklı bir sürece evirilmiştir.

Türkiye’de memur sendikacılığının başladığı 1992 yılından itibaren sendikal mücadele adına ortaya hiçbir şey koymayan, devlet memurlarını borç batağına sürükleyen, geçim ve ekmek derdine düşüren ve açlığa mahkûm eden konfederasyon sendikaları, 12 yıl boyunca yapılmış 6 toplu sözleşmede de memurlara vaad vermekten ve yalan söylemekten öteye gidememiş, adeta bavul ticareti mantığıyla çanta, bavul, powerbank vb. dağıtarak insanların geleceğini satın almaya çalışmıştır.

Yetkili konfederasyon, geçtiğimiz Ağustos ayında hükümet ile imzaladığı 6’ncı Dönem Toplu Sözleşme ile getirilen %1 örgütlenme barajı ve 400 TL’ye çıkarılan toplu sözleşme ikramiyesi ile bir taraftan Türkiye genelinde 192 sendikanın elini kolunu bağlayarak kapanmaya zorlarken bir taraftan da kendi üye sayısını artırmayı planlamıştır.

Bu yeni süreçte, Türkiye genelinde 40 sendika %1’lik örgütlenme barajının üzerinde kalmış, SAVDES-SEN’in de aralarında bulunduğu sadece 3 bağımsız sendika ayakta kalmıştır.

Değerli Arkadaşlarım,

2021 yılı verilerine göre Türkiye’de sendikalaşma oranı %64,66… Örgütlenme ve hak arama açısından bakıldığında çok vahim bir tablodur. Bunun müsebbipleri bellidir.

Artık, 1992 yılından bu güne memurları açlığa, yokluğa, sefalete mahkûm eden konfederasyon sendikalarına mahkûm değilsiniz.

Bu krizi fırsata çevirmek bizlerin elindedir.

SAVDES-SEN olarak, sadece Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetlerinde örgütlüyken, 6’ncı Dönem Toplu Sözleşmenin bizlere yüklediği sorumluluk bilinciyle, konfederasyon sendikalarına artık yeter demek için “01 Büro Bankacılık ve Sigortacılık Hizmet Kolundaki” 52 kurumun tamamında örgütlenme kararı aldık.

Bu bağlamda, tüm devlet memurlarını SAVDES-SEN çatısı altında birlikte yol yürümeye, birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz. Birlikte daha güçlü olacağımıza, “hak verilmez alınır.” düsturu ile mücadelemizi kararlılıkla başarıya ulaştıracağımıza gönülden inanıyoruz.

Ayrıca, geçtiğimiz Ekim ayı içerisinde Emniyet Genel Müdürlüğü Yetkili Sendikası ESİM-SEN ile SAVDES-SEN çatısı altında birleştik. Birleşmenin, sendikacılık tarihine geçen en başarılı örneklerinden biri olduk. Aynı şekilde, 01 Büro Bankacılık ve Sigortacılık Hizmet Kolunda örgütlenmiş %1’lik örgütlenme barajı altındaki mevcut sendikalarımızla birlikte yol yürümek, güçlerimizi birleştirmek için kapımızı da gönlümüzü de herkese açtık. Hacı Bektaşi Veli’nin dediği gibi, “Bir olalım, iri olalım, diri olalım.” istiyoruz.

Ve ekliyoruz; tek derdi hak ve hukuk olan dürüst, samimi, azimli ve kararlı SAVDES-SEN kadrolarına güvenin, bu kadrolara katılın, hep birlikte yürüyelim, %64,66 olan sendikalaşma oranını %100’lere çıkaralım. Hak ve hukuktan yana tavır alalım, bunun mücadelesini birlikte yürütelim.

Değerli Arkadaşlarım,

2021 yılı istatistiklerine göre 01 Büro Bankacılık ve Sigortacılık Hizmet Kolunda toplam 282.317 kamu görevlisi bulunuyor ve sadece 160.817 kişisi sendika üyesi. Sendikalaşma oranı maalesef %57. Türkiye genelinden daha vahim bir tablo. Bu verilere göre, 121.500 devlet memuru hiçbir sendikaya üye değil.

İşte, hep birlikte hareket ettiğimizde, üye sayımız üç konfederasyonun toplamından fazla olmaktadır. Bu ise 2023 yılında yapılacak 7’NCİ DÖNEM TOPLU SÖZLEŞMEDE HÜKÜMET İLE MASAYA OTURMAK DEMEKTİR. SAVDES-SEN’in 2023 yılı Vizyonu kısaca bu cümlede özetlenmiştir.

Lütfen gücünüzün farkında olun. Artık, konfederasyonlara dur demenin zamanı gelmiş ve geçmektedir. Hep birlikte 7’NCİ DÖNEM TOPLU SÖZLEŞME masasına yetkili sendika olarak oturalım, sendikacılık nasıl yapılırmış tüm Dünyaya gösterelim.

Artık geleceği birlikte dizayn etme zamanıdır.

Einstein “Aynı şeyleri yaparak, farklı sonuçlar beklemek ahmaklıktır.” der. Bu sözü gözden kaçırmamalı, denenmiş, 6 defa toplu sözleşme masasına oturmuş konfederasyon ve sendikalarıyla yol yürümenin sonucunun geldiğimiz durum olduğunu unutmamalıyız.

Değerli Arkadaşlarım,

Bu süreç, artık kaçırılmaması gereken fırsat sürecidir.

Yoksulluk sınırının altında yaşamak istemiyorsan, hakkım, hukukum korunsun, onurlu bir yaşam istiyorsan:

“VAKİT BÜYÜK DÜŞÜNME VAKTİDİR.”

“VAKİT SAVDES-SEN VAKTİDİR.”

Bu manifesto başta; TBMM, Milli Savunma Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Anayasa Mahkemesi Başkanlığı, Danıştay, Yargıtay ve Sayıştay Başkanlıkları, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü, Meteoroloji Genel Müdürlüğü vb. “01 Büro Bankacılık ve Sigortacılık Hizmet Kolunda” sayılan 52 ayrı kurumda görevli tüm devlet memurlarına açık bir davettir.

Yolumuz, bahtımız açık olsun.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

SAVDES-SEN GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU ADINATuncay CENGİZ

SAVDES-SEN Genel Başkanı© 14.11.2021

 

Stil Değiştirici

12 Adet Tanımlanmış Renk Kaplama Üst Çubuk Rengi